B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502
Basic Properties
Country Of Origin
Sichuan, China
Brand Name
BONENS
Product Model
series
Trading Properties
Packing
Carton packaging
Product Details
Highlight:
Carbon Film Potentiometer RVQ24
b502 potentiometer 200VDC
b502 potentiometer RVQ24YN
Standard Resistance Range: 1kΩ To 100kΩ
Resistance Tolerance: ±10% Standard
End Resistance: 32Ωmax
Resistance Taper: B=linear
Independent Linearity: ±3%max
Peak Noise(C.R.V): 3%max
Power Rating: 0.5 Watt At+40℃,0 Watt At +85℃
Maximum Input Voltage: 200VDC Or Power Rating,whichever Is Smaller
Insulation Resistance: 100MΩ Minimum At 1,000VDC
Adjustment Travel: 280°
Mechanical Travel: 300°±5°
Dielectric Strength: 1,000VAC,1 Minute
Shaft Torque: 100 Gf·cm(1.386 Oz·in)max.
Stop Strength: 9 Kgf·cm(124.76 Oz·in)min.
Shaft Strength (Push): 125N(12.75 Kgf)min
Shaft Strength (Tensile): 125N(12.75 Kgf)min.
Shaft End Play: ±0.4×(shaft Length/30)mm Max.
Mounting Nut Torque: 15 Kgf·cm(207.94 Oz·in)min.
Marking: Model Type,taper,resistance Code,shaft Type,terminal Identification,date Code
Temperature Range: -10℃ To +85℃
Temperature Characteristics: +80℃,5 Hours △T/R≤±5%
Temperature Cycle: -10℃,+80℃, 30 Minutes Each,5 Cycles △T/R≤±10%
Load Life: +40℃,0.5 Watt,1,000 Hours △T/R≤±10%
Moisture And Load Life: +40℃,90-95%RH,0.5 Watt,500 Hours AT/R≤±20%
Vibration: 10-55Hz,1.5mm Amplitude,3 Directions △T/R≤±5%
Soldering Heat Resistance: 350℃±5℃,3 Seconds △T/R≤±2%
Rotational Life: 2,000,000 Cycles Without Load △T/R≤±15%
Product Description
Detailed Specifications & Features
RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 20S B5K 5K long-life carbon film potentiometer switch
product name:
RVQ24YN03 Carbon film single turn potentiometer Long Life 24mm Diameter, Single-Turn, Carbon Panel Controls
B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 0
product description:
RVQ24YN03 series potentiometer, high -quality precision potentiometer, long life rotor potentiometer, diameter 24mm potentiometer, single -circle carbon membrane potentiometer, industrial panel control potentiometer, RVQ24 metal axis potentiometer, longevity game electrical unit, precision instrument potential potential power level Instrument.
B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 1
Product Features:
▶ Long life 24mm diameter, ingle-turn industrial panel controls
​▶ Carbon film element
​▶ Single unit, single shaft
​▶ High quality,2,000,000 cycle rotational life
​▶ Low cost
​▶ lndependent linearity, +3% max.
​▶ Metal shaft and bushing
​▶ Linear taper
​▶ 6mm diameter shafts in slot, flat or round end styles
​▶ Standard 15mm or 20mm shaft length
​▶ Panel mount style
​▶ Right angle ear-lug terminals
​▶ Continuous rotation units available as special order
B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 2
Product size:
B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 3
Specification parameters:
Electrical
End Resistance 32Ωmax
Resistance Taper B=linear
Independent Linearity ±3%max
Peak Noise(C.R.V) 3%max
Adjustment Travel 280°
Mechanical
Mechanical Travel 300°±5°
Environmental
Temperature Range -10℃ to +85℃
△T/R=Total Resistance Change
application area:​
B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 4
product catalog:
B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 5
Factory Display:
B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 6
B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 7
FAQ:
B502 Carbon Film Potentiometer 200VDC RVQ24 RVQ24YN RVQ24YN03 20F B502 8
1. who are we?
Asia(2.00%),Oceania(1.00%). There are total about 51-100 people in our office.